شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

در این مقاله قصد داریم مکان های مستعد موریانه در خانه را شناسایی کرده و همچنین نشانه های ناشی از حمله موریانه را بررسی کنیم.

 چه مکان هایی در خانه مستعد موریانه هستند؟

موریانه ها در سراسر جهان مشکلات زیادی به وجود آورده اند.
موریانه ها می توانند گستره وسیعی از مناطق را در محیط زندگی، از حیاط گرفته تا داخل خانه، آلوده ساخته و به آنجا آسیب جدی بزنند. از آنجایی که جیره غذایی موریانه ها عمدتاً وابسته به سلولز می باشد، مناطق و محدوده های مختلفی از خانه تان تحت خطر تهاجم این آفات قرار دارند به نحوی که حتی مواردی از جویده شدن پول و لباس ها توسط موریانه ها گزارش شده است.

مکان های زیادی در خانه، شرایط مساعدی برای جذب موریانه دارند.
این مکان ها ممکن است تحت تهاجم موریانه ها، دچار آسیب های جدی شوند. برخی از مناطق معمول تحت آسیب و خطر حمله موریانه ها در خانه عبارتند از:

 • درب ها، پنجره ها و چارچوب های چوبی
 • فونداسیون های چوبی یا فونداسیون هایی که با قسمت های چوبی موجود در کف خانه فاصله نزدیکی دارند.
 • دیوارهای چوبی
 • تیرها و خرپاهای چوبی سقف ها
 • لاشبرگ و کود گیاهی باغچه
 • درخت ها
 • نرده های چوبی
 • اثاثیه و لوازم چوبی

تمام وسایل چوبی خانه، مکان های مستعد موریانه در خانه

<< هرجایی که چوب وجود داشته باشد، وجود موریانه نیز محتمل است >>

اهمیت شناخت نشانه های ناشی از موریانه

با شناخت علائم و شواهد ناشی از انواع حشرات می توان از آسیب های زیادی پیشگیری کرد.
برای افرادی که از دانش و تجربه کافی برخوردار نیستند تشخیص آسیب ناشی از تهاجم موریانه ها بر روی اشیاء و اثاثیه منزل، چارچوب ها و … می تواند کار مشکلی باشد. حتی برخی گونه های مورچه مانند مورچه های نجار وجود دارند که با اینکه از چوب تغذیه نمی کنند اما لانه های خود را درون چوب ساخته و باعث آسیب های جدی به ساختار چوب و وسایل چوبی خانه می شوند. به همین دلیل شناخت دقیق علائم به جا مانده از هر نوع حشره به ما در از بین بردن آن کمک زیادی می کند.

علائم آسیب های ناشی از موریانه ها بر ساختارهای چوبی

این آفات هنگام خوردن یک تکه چوب، از داخل به آن آسیب وارد می کنند به نحوی که در حین جویدن چوب داخل آن تونل هایی حفر نموده و پس از مدتی یک روکش نرم و نازک در بیرون ساختار چوبی بر جای گذاشته و باقیمانده آن را از داخل تهی خواهند نمود.

سوراخ های روی چوب می تواند از نشانه های موریانه باشد

” شناخت گونه های مختلف موریانه و اینکه از چه نوع چوبی برای تغذیه استفاده می کند کار ما را در دنبال کردن علائم موجود راحت تر می کند. همچنین موجب می شود مکان های مستعد خانه برای موریانه را همیشه زیر نظر داشته و اقدامات لازم را برای عدم جذب موریانه به خانه انجام دهیم. “

این آسیب در یک چوب یا ساختار چوبی آلوده با موریانه ها در نگاه اول مشهود نبوده و جهت اطمینان از آسیب های وارده به بررسی بیشتری نیاز است.

علائم این آسیب ها عبارتند از:

 • صدای توخالی چوب
 • وجود چوب با ساختار شکننده
 • کف های چوبی نشست کرده
 • ترک
 • لولاهای گیرداردرب و پنجره های چوبی
 • قسمت رنگی ناهموار بر سطوح چوبی

۱. صدای توخالی

موریانه ها عادت به خوردن چوب از قسمت داخلی آن دارند.
ضربه زدن بر روی وسایل چوبی و شنیدن صدای توخالی از داخل چوب می تواند نشانگر تخلیه قسمت داخلی چوب توسط موریانه ها باشد.

۲. چوب ضعیف

آسیب ناشی از جویده شدن چوب توسط موریانه ها آن را بسیار ضعیف می سازد به نحوی که باعث می گردد چوب، بافت نرمی به خود گرفته و بسیار شکننده شود.

۳. کف های (چوبی) نشست کرده

کف های چوبی که در معرض تهاجم موریانه ها قرار دارند بسیار ضعیف خواهند گردید.
این عامل نیز باعث نشست کردن تخته های کف خانه می شود که گاهی اوقات می تواند شروع به خم شدن کند و تاب بردارد.

۴. ترک ها

چوب به دلیل خورده شدن توسط موریانه ها ضعیف گردیده، ترک می خورد و شروع به  فروریختن می کند.

۵. درب ها و پنجره های گیردار

آسیب های وارده به چارچوب درب ها و پنجره ها از طریق موریانه باعث خواهد گردید که بسیار سفت شده و باز کردن شان مشکل باشد. چرا که عمل تونل سازی موریانه ها داخل این ساختارهای چوبی سبب کج، نامتناسب و بد شکل شدنشان خواهد گردید.

۶. رنگ های ناهموار و ترک خورده

موریانه های نمی توانند رنگ بخورند.
موریانه ها رنگ نمی خورند اما از چوب پشت آن تغذیه می کنند که این باعث ایجاد ترک و ناهمواری در سطح رنگ خواهد گردید.

مسلماً هیچ کس دوست ندارد قسمت هایی از خانه و یا وسایل آن توسط این موجودات ریز خورده شود و آسیب های جدی به آن وارد گردد. پس همیشه حواستان به نشانه های موریانه و علائمی که ممکن است آن ها از خود به جای بگذارند باشد تا در اولین فرصت با استفاده از سم قوی و تضمینی ضد موریانه ترمیدور آن ها را از پای درآورید.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

دفع موریانه از خانه
راهنمای دفع موریانه از خانه

موریانه ها از جمله موجوداتی هستند که آسیب زیادی به خانه و سایل چوبی وارد می کنند و بسته به نوع و گونه آن ها، باید روش خاصی را برای دفع موریانه ها از خانه مورد استفاده قرار داد که در این مطلب به شکل راهنمای قدم به قدم آورده شده است. ” استفاده از […]

سرکه و لیمو، دشمن موریانه ها
سرکه و لیمو دشمن موریانه ها

موریانه ها آفات زیرکی هستند، که لانه های خود را در مکان هایی دور از دیدرس انسان ها می سازند. در مراحل اولیه تهاجم که تعداد موریانه ها کم است؛ می توانید از روش های خانگی مثل آب لیمو و سرکه برای نابودی آن ها استفاده کنید.

سیستم های پیشرفته ارتباطی موریانه ها
سیستم های پیشرفته ارتباطی موریانه ها

با وجود این که موریانه ها فاقد حس بینایی هستند، اما از روش های بسیار تخصص یافته تری نظیر؛ سیگنال های شیمیایی،حس بویایی، حس لامسه، بویایی و تشخیص ارتعاشات، برای ارتباط با یکدیگر و دنیای اطراف استفاده می کنند.

همه چیز درباره موریانه های چوب مرطوب
همه چیز درباره موریانه های چوب مرطوب

موریانه های چوب مرطوب، بزرگترین و مخرب ترین گونه موریانه ها هستند. تشخیص این حشرات در منزل بسیار سخت است زیرا، موریانه های چوب مرطوب برای در امان ماندن از خشکی و از دست دادن رطوبت، خود را در چوب پنهان می کنند.