روش های خانگی زیادی برای از بین بردن موریانه ها وجود دارد.
یکی از شناخته شده ترین روش های خانگی، دفع موریانه با سرکه است. سرکه به قدری در خنثی کردن تهاجم موریانه مؤثر و کاربردی است که از آن به عنوان دشمن موریانه ها نام می برند همانطور که استفاده از گازوئیل برای دفع عقرب مؤثر است.

چطور موریانه ها را با استفاده از سرکه و لیمو از بین ببریم؟

آسیب های ناشی از موریانه ها

موریانه یا ریشمیز از روزگاران بسیار دور، مسبب آسیب ها و خسارات جدی و حتی غیرقابل جبرانی بوده اند.

دشمن موریانه ها

از جمله این خسرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خسارت به خانه و ساختمان های چوبی
 • کشتی ها
 • وسایل چوبی یا پارچه ای عتیقه
 • کتابهای قدیمی گران قیمت

این آفت های آزار دهنده، در کلونی های بزرگ زندگی می کنند.
آن ها لانه های خود را جایی دور از انظار می سازند. حتی گاهی بی آن که روحتان خبردار شود، موریانه ها در خانه و محل زندگیتان، اقامتگاه هایی امن و آسوده برای خود می سازند.

این حشرات با سرعت بسیار بالایی ساختارهای چوبی را تخریب می کنند.
از آنجایی که برخلاف حشراتی چون سوسک، مورچه و … اغلب به صورت پنهانی زندگی می کنند، احتمال آن وجود دارد که قبل از آن که متوجه شوید، جمعیت موریانه ها به شدت افزایش یابد. این افزایش جمعیت سبب می شود که، آسیب ‎های ناشی از موریانه ها در سازه ‎ها و ساختارهای چوبی، به میزان قابل توجهی گسترش یابد.

از بین بردن موریانه‌ با سرکه

روش های از بین بردن موریانه ها

متأسفانه ریشه کن سازی و کنترل موریانه ها کار چندان آسانی نیست.
از بین بردن موریانه نیازمند به کارگیری روش ها و سموم موریانه کش تخصصی است؛ به ویژه در صورتی که جمعیت آن ها، به میزان قابل توجهی افزایش یافته باشد. در واقع باید بگوییم روش های خانگی دفع موریانه، برای تهاجمات شدید و بزرگ مقیاس این آفات، پاسخگو نیست؛ هرچند در مقیاس کوچک و برای جمعیت های محدود موریانه ها، می توان از برخی روش های خانگی و طبیعی بهره برد و نتایج خوبی نیز به دست آورد.

” موریانه ها آفات زیرکی هستند، که لانه های خود را در مکان هایی دور از دیدرس انسان ها می سازند. این مسئله باعث می شود؛ زمانی به وجود موریانه ها پی ببریم، که دیگر کار از کار گذشته است. در این شرایط تنها راه نجات، استفاده از سموم تخصصی دفع موریانه است. اما در صورتی که، در مراحل اولیه تهاجم که تعداد موریانه ها کم است؛ متوجه حضور این آفات ناخوانده شدید، می توانید از روش های خانگی مثل لیمو و سرکه، به عنوان دشمن طبیعی موریانه ها استفاده کنید. “

در این مقاله، قصد داریم چند روش خانگی مفید برای از بین بردن موریانه ها را بررسی کنیم. در ادامه، توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید با استفاده از لیمو و سرکه موریانه ها را از محل زندگیتان دفع کنید.

روش استفاده از سرکه و لیمو

از بین بردن موریانه ها با استفاده از لیمو و سرکه از چند گام اساسی تشکیل شده است که عبارتند از؛

گام اول:

بررسی خانه

خانه را به طور کامل بررسی کرده و مکان هایی را که مورد تهاجم موریانه ها قرار گرفته اند، بیابید.
موریانه ها علائم مخصوص به هود ار به جای می گذارند. برخی از این علائم عبارتند از:

 • لوله های گلی موریانه
 • فضولات موریانه
 • وجود سوراخ ریز در وسایل چوبی
پیدا کردن علائم مربوط به حضور موریانه در خانه

به دنبال لانه موریانه ها بگردید و سعی کنید لوله های گلی را که بر روی دیوارها یا در فونداسیون خانه و در امتداد لوله ها می سازند، پیدا کنید.

برای تشخیص مکان موریانه ‎ها لازم است از علائم تهاجم موریانه ها مطلع باشید و به دنبال این علائم بگردید.
بر روی مبلمان، درب ها و سایر اشیا چوبی ضربه بزنید و اگر صدای ایجاد شده، مانند صدای شیء توخالی بود، می توان نتیجه گرفت که این اشیا از داخل توسط موریانه ها خورده شده اند. سوراخ های ریز بر روی ساختارهای چوبی هم، می توانند نشانه ای بر وجود موریانه ها باشند.

از بین بردن موریانه با سرکه

یکی دیگر از نکات مهم جهت تشخیص حضور موریانه ها مشاهده فضولات آن ها است.
پس از این که مکان موریانه ها را تعیین کردید، نوبت به آن می رسد که با استفاده از لیمو و سرکه، این دشمن طبیعی موریانه ها به جنگ آن ها بروید.

گام دوم:

ساختن سم ضد موریانه خانگی

ساخت یک محلول ضد موریانه خانگی کار آسانی است. کافیست مواد زیر را به هم ترکیب کنید.

 • آب دو عدد لیمو
 • نصف فنجان سرکه

به همین سادگی می توانید یک محلول موریانه کش قوی بسازید و آن را برای کشتن موریانه ها در تمام قسمت های خانه مورد استفاده قرار دهید.

گام سوم:

تهیه اسپری

محلول آب لیمو و سرکه را داخل یک بطری اسپری بریزید تا پاشیدن آن به مکان های لانه گذاری و اختفای موریانه ها راحت تر باشد.

گام چهارم:

جنگ با موریانه‌ها

این ترکیب را بر روی مکان هایی که احتمال می دهید موریانه ها وجود داشته باشند سمپاشی کنید.
ترکیب لیمو و سرکه می تواند موریانه ها را از بین ببرد.

گام پنجم:

تکرار پروسه

برای اثر بخشی بهتر و گرفتن نتیجه قطعی، لازم است پس از چند روز، مراحل ۱ تا ۵ را مجدداً تکرار کنید.

از بین بردن موریانه با سرکه

سرکه ماده ای بی نظیری برای دفع بسیاری از آفات نظیر شپش سر، است.
ترکیب های لیمو و سرکه آفت کش های طبیعی هستند و که برای انسان ها و حیوانات خانگی بی ضرر می باشد اما برای  موریانه ها دشمن غیر قابل انکاری هستند. این ترکیب می تواند موریانه ها را از بین ببرد؛ در عین حال به دلیل این که ترکیبی کاملاً طبیعی و بی ضرر دارد، نیازی نیست که کودکان و حیوانات خانگی را از آن دور نگه دارید.

باز هم یادآوری می کنیم که این متد فقط در مراحل اولیه تهاجم موریانه ها و برای جمعیت پایین این آفات پاسخگو می باشد. در صورتی که با سطوح شدید تهاجم مواجه هستید، بایستی از روش ها و سموم تخصصی مثل سم موریانه کش تضمینی ترمیدور، برای از بین بردن موریانه ها کمک بگیرید.

 

 

نظر خود را بنویسید

 1. شاهان زمانی

  سلام موریانه ها تشک و بالشت هامو روش تونل زدن چیکار کنم باید بندازمشون دور

  1. admin

   درود بر شما

   بهترین راه بازدید از سایت:
   http://termites.ir/

 2. آذر بابای

  سال پیش ما زیر موکت میخواستم نظافت کنم که با فوزلات موریانه روبرو شدم موزایک که براداشتم دیدم زیر موزایک لانه دارند دورتادور خانه رو کندیم و ۱۰تا ۲۰ لیتری گازوئیل ریختیم و کف خونه رو سرامیک کردیم تا امسال چیزی مشاهده نشد ولی امسال مجدد دیوار اتاق خواب رو سوراخ کرده بودن و زده بودن بیرون کمی سم زدن داخل سوراخ بعد سوراخ رو با کچ پر کردم فکرم درگیر شده نمیدونم چکار کنم این حشره موزی یروزی دوباره از یجا بیرون میزنه تورو بخدا کمکم کنید خیلی اعصابم بهم ریخته

  1. admin

   درود بر شما
   کافیه محصول ترمیدور رو سفارش بدید تا برای همیشه شاهد ریشه کنی موریانه ها باشید
   لینک زیر را مطالعه کنید:
   https://muriane.ir/get-rid-of-termite-pesticide/

دفع موریانه از خانه
راهنمای دفع موریانه از خانه

موریانه ها از جمله موجوداتی هستند که آسیب زیادی به خانه و سایل چوبی وارد می کنند و بسته به نوع و گونه آن ها، باید روش خاصی را برای دفع موریانه ها از خانه مورد استفاده قرار داد که در این مطلب به شکل راهنمای قدم به قدم آورده شده است. ” استفاده از […]

سیستم های پیشرفته ارتباطی موریانه ها
سیستم های پیشرفته ارتباطی موریانه ها

با وجود این که موریانه ها فاقد حس بینایی هستند، اما از روش های بسیار تخصص یافته تری نظیر؛ سیگنال های شیمیایی،حس بویایی، حس لامسه، بویایی و تشخیص ارتعاشات، برای ارتباط با یکدیگر و دنیای اطراف استفاده می کنند.

همه چیز درباره موریانه های چوب مرطوب
همه چیز درباره موریانه های چوب مرطوب

موریانه های چوب مرطوب، بزرگترین و مخرب ترین گونه موریانه ها هستند. تشخیص این حشرات در منزل بسیار سخت است زیرا، موریانه های چوب مرطوب برای در امان ماندن از خشکی و از دست دادن رطوبت، خود را در چوب پنهان می کنند.